liam vs goblin
the final fantasy R.P. forum :: fight zones :: monster fights (can only be accessed when admin online )
Page 1 of 2
Page 1 of 2 • 1, 2
liam vs goblin
liam takes stance spear in right hand left free for magic
health:524
strength:110
defence:100
magic strength:80
magic defence:62
intelegence:60
agility:74
speed:64
health:524
strength:110
defence:100
magic strength:80
magic defence:62
intelegence:60
agility:74
speed:64
Re: liam vs goblin
hobgoblin level 4 stands ready
hobgoblin Lv4
380HP
55str
59def
43mag
50mdef
19int
29agl
26sp
8exp
hobgoblin Lv4
380HP
55str
59def
43mag
50mdef
19int
29agl
26sp
8exp
Re: liam vs goblin
liam attacks first
spear thrust
str
110+40=150
20 roll=crit so roll gets doubled =40
spear thrust
str
110+40=150
20 roll=crit so roll gets doubled =40
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:11 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 20
'dice ' : 20
Re: liam vs goblin
hobgoblin
attempts to dodge
agility
29+21=60
hit connects
defence
59+21=80
150-80=70
380-70=310
attempts to dodge
agility
29+21=60
hit connects
defence
59+21=80
150-80=70
380-70=310
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:18 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 21
'dice ' : 21
Re: liam vs goblin
liams speed allows him to attack again
spear thrust
strength
110+11=121
spear thrust
strength
110+11=121
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:26 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 11
'dice ' : 11
Re: liam vs goblin
hobgoblin goes to defend
agility
29+2=31
defence
59+2=61
121-61=60
310-60=250
agility
29+2=31
defence
59+2=61
121-61=60
310-60=250
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:30 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
goblin attacks
clubsmash
strength
55+46=101
clubsmash
strength
55+46=101
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:38 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 46
'dice ' : 46
Re: liam vs goblin
liam attempts a dodge
agility
74+37=111
liam dodges
agility
74+37=111
liam dodges
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:41 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 37
'dice ' : 37
Re: liam vs goblin
liam attacks
spear slash
strength
110+42=152
spear slash
strength
110+42=152
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:47 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 42
'dice ' : 42
Re: liam vs goblin
goblin attempts a
dodge
29+35=64
dodge failed
defence
59+35=94
152-94=58
250-58=192
dodge
29+35=64
dodge failed
defence
59+35=94
152-94=58
250-58=192
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:51 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 35
'dice ' : 35
Re: liam vs goblin
liam attacks again
spear slash
strength
110+39=149
spear slash
strength
110+39=149
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:54 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 39
'dice ' : 39
Re: liam vs goblin
goblin atempts a dodge
agility
29+35=64
defence
59+35=94
149-94=55
192-55=137
agility
29+35=64
defence
59+35=94
149-94=55
192-55=137
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 9:57 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 35
'dice ' : 35
Re: liam vs goblin
gobiln attacks
strength
55+49=104
strength
55+49=104
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 10:00 am; edited 1 time in total
Re: liam vs goblin
The member 'Liam R Gesault' has done the following action : stat rolls
'dice ' : 49
'dice ' : 49
Re: liam vs goblin
liam attempts a dodge
agility
74+7=81
dodge failed defence
100+7=107
damage calculation
104-107= -3
so damage negated
agility
74+7=81
dodge failed defence
100+7=107
damage calculation
104-107= -3
so damage negated
Last edited by Liam R Gesault on Sat Apr 10, 2010 10:06 am; edited 1 time in total
Page 1 of 2 • 1, 2
Similar topics
» liam and renji vs the maiden of the mirror
» liam vs renji
» liam's enemy
» liam vs albert
» Liam R Gesault's themes
» liam vs renji
» liam's enemy
» liam vs albert
» Liam R Gesault's themes
the final fantasy R.P. forum :: fight zones :: monster fights (can only be accessed when admin online )
Page 1 of 2
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
|
|